POZVÁNKA - 51. FESTIVAL FOLKLÓRU RUSÍNOV - UKRAJINCOV SLOVENSKA

Už 51. ročník Festivalu folklóru Rusínov-Ukrajincov Slovenska sa uskutoční v sobotu a nedeľu 4. – 5. júna 2016 v obci Kamienka. Tradičné dvojdňové folklórne podujatie sa uskutoční na zrekonštruovanom amfiteátri Dubne a pritiahne do Kamienky okolo 500 účinkujúcich nielen z Prešovského a Košického kraja, ale aj z Lotyšska a Ukrajiny.

Prvý program festivalu s názvom „Vitajte v Kamienke“ sa začne v sobotu o 19.00 h v prírodnom amfiteátri. Vystúpia v ňom folklórne a spevácke skupiny Kečera z Jakubian, Poľana z Jarabiny, Šambiňci zo Šambrona, Udolčanka z Údola a nebudú chýbať ani sólisti z Makovickej struny a sólista PUĽS-u Marek Mochnáč. Ako hostia sa predstavia folklórne súbory Spararats z Lotyšska a Orichovčanka z Ukrajiny. Všetkých účastníkov festivalu budú v prvom programe vítať i domáce folklórne súbory Barvinočok, Radosť, Barvinok a Barvinok-seniori.

Druhý program festivalu „Holose, holose“, ktorý sa koná na počesť známeho folklórneho dejateľa Štefana Bittnera začína v Kultúrnom dome v Kamienke v nedeľu o 10.00 h. Ide o súťaž speváckych skupín, v ktorej sa predstavia ženské a mužské spevácke skupiny Starinčanka zo Sniny, Dubrová zo Zbného, Voľanka z Volice, Svidničanka zo Svidníka, Kečera z Jakubian, Barvinok z Kamienky, Vorodaj z Veľkého Lipníka, Slovinka zo Sloviniek, Rešovčan z Rešova, Lukovčanka z Lukova, Javorina z Torysiek, Bučina z Pače, Poráčan z Poráča, Studenočka z Nižných Repášov a detské spevácke skupiny Havrančatá z Ľutiny, Šarišanček z Prešova a Poráčanik z Poráča. Výkony súťažiacich bude hodnotiť odborná porota a výsledky budú vyhlásené v záverečnom galaprograme festivalu.

O 13.00 h sa uskutoční pietny akt – položenie vencov k pamätníku padlých v 1. a 2. svetovej vojne za účasti všetkých účinkujúcich a po ňom sa krojovaný sprievod vyberie do prírodného amfiteátru Dubne, kde sa o 14.00 h začne záverečný galaprogram s názvom „Barvinková Kamienka“. V galaprograme vystúpia spevácke skupiny z programu „Holose, holose“, sólistka Mária Pobehová z Košíc, domáce folklórne súbory z Kamienky, folklórne súbory Karpaťanin z Prešova, Ľubovňan zo Starej Ľubovne, Vargovčan z Hanušoviec nad Topľou, ľudový rozprávač Jožko Jožka a folklórne súbory Orichovčanka a Pisanka z Ukrajiny.

V prípade zlého počasia sa jednotlivé programy festivalu uskutočnia v Kultúrnom dome v Kamienke. Hlavnými organizátormi podujatia sú Zväz Rusínov-Ukrajincov Slovenska, Obec Kamienka a Ľubovnianske osvetové stredisko – kultúrna inštitúcia Prešovského samosprávneho kraja.